Augusta Marie Jerimiassen
Erhvervsaktiv siden: | 23. feb. 2011 (12 år 1 måned) |
Karrieren startede hos: | Fonden Juullip Nipitittagaa (den Grønlandske Julemærkefond) (Bestyrelsesmedlem) |
Længste aktivitet: | Ejer af Gallery Filippa (10 år 11 måneder) |
Erhvervskarrieren startede for alvor en dag i 2011 i Fonden Juullip Nipitittagaa (den Grønlandske Julemærkefond) med titlen som Bestyrelsesmedlem. Hvervet som Bestyrelsesmedlem bestred Augusta Marie Jerimiassen i 7 år 6 måneder, før fratrædelsen d. 29. august 2018.
I dag arbejder virksomheden med foreninger, legater og fonde med sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål. Virksomheden er stadig den dag i dag aktiv og seneste regnskab for 2021-22 kunne vise et underskud på 162' DKK.
Direkte ejede Selskaber (1)
-
Gallery Filippa
Ejerandel: Fuldt ansvarlig deltager
Bestyrelsesposter (1)
-
Kalaallit Nunaanni Brugseni
BestyrelsesmedlemIndtrådt: 01.02.2023
Tidslinje (4)
-
Kalaallit Nunaanni Brugseni
Tilknyttet som bestyrelsesmedlemDato: 01.02.2023 -
Fonden Juullip Nipitittagaa (den Grønlandske Julemærkefond) (Næstformand)
Fratrådt som bestyrelsesmedlemDato: 29.08.2018 -
Gallery Filippa (Fuldt ansvarlig deltager)
Tilknyttet som ejerDato: 01.04.2012
Blå bog (fortsat)
Augusta har efterfølgende været involveret i flere andre virksomheder. Har indtil videre haft en erhvervskarriere på mere end 12 år 1 måned.
Har været involveret i følgende virksomheder:
-
SelskabRolleEjerandel
-
Bestyrelsesmedlem
01.02.2023 - Stadig aktiv
Ejerandel: Intet ejerskab -
Stifter og Ejer
01.04.2012 - Stadig aktiv
Ejerandel: Fuldt ansvarlig deltager -
Bestyrelsesmedlem
23.02.2011 - 29.08.2018
Ejerandel: Intet ejerskab
Augusta har i alt siddet i bestyrelsen hos 2 forskellige selskaber (heraf 0 som formand) og er i øjeblikket aktiv i 1 bestyrelses-roller.
Den længste periode i en bestyrelse er på 7 år 6 måneder fra 2011 til 2018 hos Fonden Juullip Nipitittagaa (den Grønlandske Julemærkefond).
En af de forbindelser som går igen i Augusta' netværk er Susanne Maj-britt Christensen.